Folytatódik a magyar játékok felsorolása, avagy példák a nyolcvanas-kilencvenes évek magyar fejlesztéseiből.
Novotrade (Novotrade Software Kft., Novotrade International, Appaloosa Interactive Corporation)
A Novotrade céget még 1983-ban alapították, a korszak egyik leghíresebb cége volt, hiszen még a múlt rendszerben alakult. Több, mint 90 gazdálkodó szervezet és intézmény, valamint bankok segítségével 125 millió forint kezdőösszeget szedett össze az alapító Rényi Gábor a külön kormányzati engedéllyel együtt, hogy egyedüliként az országban részvénytársaságot alapíthasson.
A Novotrade kezdetben külföldről behozott számítógépek és szoftverek eladásával, szervízelésével foglalkoztak, később európai kiadású játékok licenceit vették meg, Ezek után több tucatnyi játékprogramot is készítettek, néhány későbbi televíziós reklám mellett. A Novotrade később más területeken is képviseltette magát, de ez nem ide tartozik, minket csak azok a bizonyos szoftverek érdekelnek most. (link)
Az alábbi felsorolásban előfordulhatnak nem kizárólag Novotrade illetőségű (fejlesztés, forgalmazás) programok is, sőt ebben a részben nincs minden felsorolva, maradnak a többi részre is, a többi fejlesztővel/kiadóval egyetemben. Ugyanakkor mivel a Novotrade (is) nem kizárólag magyar programozókkal dolgozott (volt ugye az USÁban is iroda), a cég által fejlesztett/kiadott játékok közül nem volt mind teljesen magyar vonatkozású.
C64 / Spectrum
* A Spectrum változatot Zsadányi Pál (és fia), Kertész Attila, Farkas Zoltán portolta. A játék az 1986-os játéktermi gép programjának átirata.
Impossible Mission I és II
(bónusz írás, avagy minek ismételjünk, ha már megírták II.)Az IDDQD blog írása
az Impossible Mission két részéről, vagyis a magyar
fejlesztésű másodikról is (link)
Amiga
Blades of Steel
Az 1987-es játéktermi gépre készült jégkorong sportjáték Famicom Diskre, Amigára, C64-re, NES és Gameboy konzolra, DOS alá került átírásra.
Ebből a felsorolásból a Novotrade nevével fémjelezve az Amigás, C64-es és a DOS változat készült magyarok által. Amiga, DOS- Szentesi József, Buczolich Judit, Agócs Péter, Tóth Zoltán (Sultan), míg a C64- Zolnai Antal.
Demon's winter
Az 1988-ban megjelent szerepjáték Apple II változatát Atarira, Amigára, DOSra és C64-re írták át. Ebből az Amigás változatot Buczolich Juditnak és Fazekas Lászlónak köszönhetjük (link).
Rick Davis's World Trophy Soccer / World Trophy Soccer / World Cup Soccer: Italia '90
Ez a soknevű futballjáték érdekes madár, hiszen az eredeti neve World Trophy Soccer, 1989-ből; Venyercsán Emil, Bagi János és Tóth Zoltán (Sultan) programozók által készült az Amigás változata (a PC EGA alapján). A játékból létrejött C64 és Atari ST változat is ezeken kívül.
Első változat | Az 1990-es változat hirdetése |
A játék borítóján Rick Davis's World Trophy Soccer cím szerepel (innen a másik elnevezés), sőt egy évvel később a játékból egy licencelt játék is vált; az 1990-es olasz világbajnokság hivatalos számítógépes programjává vált.
World Cup Soccer: Italia '90 néven nagyon sok platformon megjelent (a számítógépeken - MSX, CPC, Atari, Spectrum - kívül az újonc Megadrive és Master System konzolokra is).
Az már csak hab a tortán, hogy ez a változat a C64-es keresztségben World Cup Soccer '90 nevet kapta...
Sega
Az egyik legismertebb (hivatalosan magyarokhoz is köthető) ide tartozó játék konzolra nem más, mint a hős kalandozó delfin, Ecco története, több részben elmesélve :)
Ecco the Dolphin
A számos platformra megjelent 1992-es akció-kaland fő tervezője Ed Annunziata volt, de a programozást (és egyebeket) többek között Szenttornyai László, Molnár József, Balogh Zsolt, Magyari András végezték másokkal egyetemben.
Más Sega gépekre is végeztek az eredetiből konvertálást a továbbiak: Bús Attila, Pápai Balázs, Foltán Gábor, Gigor Csaba, Páris Eszter, Magyari András, Szabó Lajos.
Külön köszönet (special thanks) illette Szenttornyai Lászlót, Molnár Józsefet és Eszterházi Andreát. A játék borítóját pedig nem más, mint az ismert Boris Vallejo festette.
A játékot szánt szándékkal tervezték olyan nehézre, amilyen, ugyanis a megálmodója attól félt, hogy a játékosok egy hétvége alatt kikölcsönözve végigjátsszák- így nehezítettek a dolgon...
A bestsellerré vált játék Sega Megadrive konzolra majd új kiadással Mega CD, Master System, Game Gear platformokra jelent meg. A Sega CD változatból Windows port is készült, sőt később Gameboy Advance kézikonzolra is kiadásra került.
Az újabb rendszereken is megtalálta később a helyét: a Steamen, a Virtual Console rendszeren és az Xbox Live Arcade keretein belül (a többi résszel egyetemben).
Az eredeti változathoz képest a CD változat új, áttervezett pályákat, új zenéket (Red book audio formátum (link- ebből és a második részből készült az Ecco soundtrack album is) tartalmazott. A Game Gear és a Master System áttervezett pályákat, új intrót és zenét foglalt magában (Foltán Gábor, Gigor Csaba).
Ecco: The Tides of Time (Ecco the Dolphin II)
Az 1994-ben megjelent második rész magyar készítői közé tartozott Megyeri László, Dobos Attila, Fazekas László, Foltán Gábor, Gigor Csaba, Balogh Zsolt, Mérő László, Páris Eszter, Pápai Balázs, Páris Bori.
A borító ismét Boris Vallejo munkája.
A második rész (az első történetét folytatva) Megadrive, Mega CD, Game Gear gépekre jelent meg (ez utóbbin átdolgozott grafikával, kihagyott szintekkel), a CD-s változat új zenéket (és videókat) tartalmazott.
Tervben volt a harmadik rész is a trilógia befejezésére, de végül is nem került megjelenésre, helyette egy másik Ecco játék, illetve egy másik történetvonalat képviselő új rész jelent meg később.
Ecco Jr.
Az 1995-ben megjelent Ecco játék a nevéből adódóan előzményjáték, méghozzá fiatalabb játékosoknak szánva, vagyis egyszerűbb játékmenet, könnyített nehézség (nem lehet benne "meghalni") és néhány oktatóelem voltak a játék ismertetőjegyei (link).
Ezt azt oktató jelleget tovább erősítették a program Sega Pico változatában (a Sega oktatókonzolja) is (Ecco Jr. and the Great Ocean Treasure Hunt!),
Ecco the Dolphin: Defender of the Future
Az Ecco sorozat jelenleg megjelent utolsó része, amely a korábbi időszakhoz számítva több száz évvel a jövőben játszódik.
A 2000-ben megjelent játékot már nem a Novotrade név alatt, hanem az új Appaloosa I. C. fejlesztői névvel került megjelenésre Sega Dreamcast konzolra. A Dreamcast konzol korszakának "lejártával" a játék átírásra került Sony Playstation 2 konzolra is, 2002-ben.
Magyar készítői között vannak: Soltész Csaba, Szentesi József, Tassonyi Kadocsa, Venyercsán Emil, Héger Attila és még sokan mások (link).
A sorozat majdnem egy másik résszel is gazdagodott, de még a híresztelések szerint a Dreamcast konzol támogatásának vége miatt az újabb Ecco játék fejlesztése abbamaradt (Ecco the Dolphin 2: Sentinels of the Universe).
Később (2013) a játék atyja össze akart hozni egy szellemi utódnak tekintendő játékot is (The Big Blue), amelyre a Kickstarteren kezdtek gyűjtésbe (link)- ez a gyűjtés azonban nem volt sikeres (link).
Folytatása következik...