A régi előfizetési és multiplayer rendszerek felsorolásának negyedik részéhez érkeztünk, amelyben elvileg a fennmaradó néhány, eddig kimaradt módszerről ejtünk szót (ismétlem, régi módszerek).
Nintendo GameCube Broadband Adapter and Modem Adapter
A két 2002-es kiegészítő (nevéből adódóan egyértelműen) egy a Nintendo Gamecube konzolhoz tartozó 56kbps sebességű modem, illetve egy Ethernetes hálózati illesztő volt, amelyek segítségével 6-7 játék vált interneten vagy helyi hálózaton keresztül több konzolon játszhatóvá- ezen hálózati játéklehetőség hivatalosan a konzol elérhetőségének végéig, 2007 tavaszáig létezett.
De a lentebb olvasható megoldásokkal privát szervereken és közvetlen kapcsolattal manapság sem megoldhatatlan a kapcsolat.
A helyi hálózatra készült játékok internetre kötött számítógép segítségével távoli kapcsolatot is létesíthettek a tunneling protocol alkalmazások (pl. Warp Pipe, Xlink Kai) használatával. Az első időkben felfedezték, hogy az ilyen számítógépek a szerverkörnyezetet szimulálva lehetővé tették nem hivatalos, hobbiprogramok, illetve másolt játékok futtatását is, illetve eleinte a Gamecube játékok dumpolását (képfájl-készítését) is így végezték.
Jaguar Voice/Data Communicator
Az Atari 1993 végén megjelentetett (elsőként 64 bites konzolnak hirdetett) konzoljához, az Atari Jaguarhoz kiegészítő, amely többek között szintén csak alig jutott túl a prototípus szinten (más Jaguar kiegészítők is jártak így).
A Jaguar Voice Modem (JVM) néven is ismert hardvert 1994-ben jelentették be, de a megjelenés elcsúsztatása után is végül a gyártásának megszüntetése lett a vége. Olyan hamar jutottak el erre a döntésre, hogy maximum 100 legyártott példány létezik belőle a világon különféle gyűjtőknél.
Képességeit tekintve egy 19.9 kbps sebességű modemmel rendelkezett, amellyel lehetőség volt a másokkal való közös játékra és csevegésre is (a használóik szerint egészen kielégítő módon). Ehhez közvetlenül fel kellett hívni a használt telefonszámot, amelyek közül a modem több számot képes volt eltárolni a telefonkönyvében.
Bár a bejelentés szerint a Doom, a Club Drive és az Iron Soldier is képes lett volna a '94 karácsonyára tervezett hardvert, végül ennek ellenére a későbbi megjelenésre csak egy játék jutott el oda, hogy hasznosíthatta a technológiát, az Ultra Vortek verekedős játék.
Az 1996 környékén megjelent WebTV/MSN Tv szolgáltatás (set top box-tv kapcsolat, internet-elérés számítógép nélkül, link) használatára is készült 1998-ban egy darab prototípus (Atari Jaguar WebTV, Cortina), ezt is érdemes megemlíteni.
A Jaguarhoz kiadott Jaglink interface bővebb ismertetése nem itt, hanem majd a konzol ismertetőjénél lesz: a lényeg, hogy 2 személy játszhatott a segítségével 2 külön televízión, amelyet telefonkábellel együtt kötöttek össze. A Jaglink interface 3 játékkal volt kompatibilis, de ezen kívül egy számítógéppel is megvalósíthatta az összeköttetést, hogy játékfejlesztésre használják (development kit).
World Port GBX
A brit Datel (amely legismertebb terméke az Action Replay kártya) videójáték-kiegészítőket gyártó cég 1999-ben megjelentetett egy Gameboy/Gameboy color kiegészítőt, amely ezeket a kézikonzolokat jegyzettömbbel, telefonkönyvvel, határidőnaplóval egészített ki (az infrás kapcsolattal szinkronizálni is lehetett más Smartcom egységekkel).
Sőt volt lehetőség e-mail (avagy pager-üzenet) küldésre is, de csak akkor, ha az ember modemre kapcsolta és azon küldte el az internetre a levelet...így készítették el 2001-ben a fejlesztett Wordport GBX eszközt, ami már tartalmazott egy modemet. De telefonvonal még mindig kellett hozzá :)
Ismertető, próba- holland nyelven (link), lentebb pedig a hirdetés :)
Game.com
Az 1997-ben megjelent (kevéssé sikeres) kézikonzol első változata rendelkezett hálózati képességekkel, sőt még ezt a képességét is domborították ki az idősebb fiatal generációnak szánt hirdetésekben.
A konzol két cartridge aljzatából az egyikhez lehetett csatlakoztatni a külső betárcsázós modemet (14,4 kbps) egy soros kábelen keresztül.
A modem magában csak a Game.com internetszolgáltató felé pontszámok feltöltésére, különálló internetkártyák segítségével lehetett elérni a szöveges felületű internetet, illetve az e-maileket.
A hálózati elérés semmilyen multiplayer, hálózati játékot nem tett lehetővé - havidíj ellenében a fentebb említett kétes hasznosságú világhálót lehetett csak elérni. A modem lehetőséget biztosított más szolgáltatókhoz való csatlakozásra, de ennek megvalósítása eléggé nehézkes volt. A később megjelentett, javított Game.com Pocket Pro ráadásul ezektől a szolgáltatásoktól is meg lett "fosztva".
XBAND
Az XBAND nem más, mint egy nem hivatalos online konzol-hálózat volt Amerikában, amely 1994/1995 környékén indult. A rendszert a játékosok által a konzolba (SNES vagy Megadrive, később Japánban Saturn) helyezett XBAND modem segítségével érték el (havi 5 dollárért havi 50 alkalommal lehetett csatlakozni - utána 15 centes felárral- avagy 10 dollárért korlátlan elérést kapni).
Az évek során (1997-es megszűnéséig) a maximum aktív előfizető-létszám 700 ezer körül volt.
A csatlakozást a szolgáltatáshoz való kapcsolódás, ellenfélkeresés, hírlevélletöltés jelentette, a játék azonos körzetszámú játékosok között nem került pénzbe (csak más esetekben volt 4 dollár óránként).
A modem beépített memóriája személyes hozzáférési adatok mellett barátlistát, pontszámlistát, levelezést is tárolt - egyéb adatokat (főként mások nyilvános adatait, frissítéseket) a hivatalos honlapon lehetett elérni.
A rendszernek azonban volt több hátránya és nehézsége:
- szinte mindegyik játék esetében (összesen platformonként 13-15, illetve Sega Saturn esetében 10) az eredeti kód visszafejtésével kellett bejuttatni a hálózati kódot a játékokba (a modem úgy működött, mint a már ismert csalókártyák), így a későbbi kapcsolat a játékfejlesztőkkel nem lehetett túl nyílt
- ha valaki veszített egy meccset, egyszerűen kihúzta a modemet, így a rendszer nem jegyezhette fel az ellenfél győzelmét, vagy az illető vereségét. Így maga a versengés értelme lett meghamisítva.
- felfedezték, hogy a távolsági hívások indításakor leadott modem-jelek felvételével ingyen lehetett utólag telefonálni- a fejlesztő költségére...
Elméletileg ennyi volt a régi konzolok a PSN Network/Xbox Live korszak előtti hálózati/online multiplayer képességeiről (persze lehet, hogy maradt ki valami). Emlékeztetőül a korábbi három rész linkje és tartalma itt lentebb látható.
Első rész
Atari 2600, Intellivision, Sega Megadrive (link)Második rész
Sega Saturn, Sega Dreamcast, Philips CD-i, Commodore 64 (link)Harmadik rész
NES, Sega Megadrive, Nintendo Famicom, Super Famicom, Nintendo 64 (link)