Néhány retró számítógépes Facebook csoportban felbukkant (ismét?) a magyar fejlesztésű játékok ügye, miszerint a nem kevés magyar fejlesztésű játékot listába, felsorolásba kellene rendezni. Mivel ez korábban ide is tervbe volt véve, így most megpróbálunk kisebb-nagyobb részletességel minél több magyar vonatkozású játékról írni- a nem kevés mennyiség miatt nem egy poszton belül.
Elsősorban magyar fejlesztésekre, de azon kívül magyar programozók által készített konverziókra és portolásokra térünk ki. A lista részben fejlesztők szerint fog felsorolást tartalmazni, részben másként, majd kialakul- de a különféle platformok mindenképpen vegyesen lesznek.
Perihelion: The Prophecy
1993-ban Amigára megjelent sci-fi szerepjáték (belső nézetes), a Morbid Visions egyetlen fejlesztése, a brit Psygnosis adta ki.
A játékot 3 magyar készítette; Tóth Edvárd (grafika, design), Szentirmay Gyula (programozás) és Végh Zoltán (hangok és zene).
A Perihelion világában a tudomány keveredik a mágiával, a géntudományok az okkultizmussal, a mutációk megléte mindennapos dolog; itt hat egyedi fajhoz tartozó karaktert irányíthatunk, akik immunisak a felszínt uraló vírusra. A játék kicsit Dungeon Master, kicsit Laser Squad, poszt-apokaliptikus/cyberpunk környezetben és hangulattal.
A játék egyedi 32 színből álló ("szürkeskála" barnás-narancs és szürke árnyalatok által) kinézetét és zenei világát is más forrásokból (sci-fi illusztrátortól, illetve progresszív death metal zenéből is) szerezte készítői ízlésvilága által - lásd a lentebbi képeket és videókat/zenéket.
A játék honlapjának is tekinthető oldal (link) több érdekességgel is szolgál a készítő Tóth Edvárd oldalán; szabadon letölthető játékkal és zenékkel, némi információval kiegészítve.
(Lentebb a játék teljes soundtrackje hallgatható meg, az intrótól kezdve a helyszínektől és cselekményektől függő zenékig). Az érdeklődőknek itt van még egy játékmenet videó (link), valamint a játék intrója (link)
Reunion
Az 1994-ben Amigára (OCS/ECS és AGA, a CD32 változat nem jelent meg) és DOS alá megjelent sci-fi stratégia az Amnesty Design csapat első játéka - hiszen középiskolásokként döntötték el a tagok 1991-ben, hogy készítenek egy stratégiai játékot (Kistamás János, Kiss István, Fodor Tamás, Kreiner Tamás, Lendvai Attila, Jámbor Krisztián...). A két fajta Amiga változat között (a terjedelmen kívül) a grafika színei, a kezelőfelület hangvisszajelzései és az intró volt az igazi különbség.
Több, mint két év tapasztalatszerzés és munka után sikerült létrehozniuk a Reuniont, amelyre végül sikerült kiadót találni a Grandslam képében (az amerikai kiadás a kiadó nevével, Merit's Galactic Reunion néven is ismertté tette a játékot).
A játék (tanulópénz) elkészülte után továbbléphettek, így megalakulhatott az új cég, Digital Reality Szoftverfejlesztő Kft. névvel, amelynek később az Imperium Galactica I-II, Haegemonia játékokat is köszönhettük többek között (link).
Továbbléphettek, de a Reunion kétségtelenül mérföldkő volt, nem csak a fejlesztők, hanem a stratégiák kedvelői körében is, hiszen a program már az elég hosszú intrójával és zenéjével (a zeneszerző később BAFTA-díjat is nyert az Imperium Galactica II zenéjével) is megalapozta a hangulatot.
Rövidebb intro (link), hosszabb intro (link)
Amiga soundtrack: Intro+2 zene (link)
Defender of the Crown Spectrumra
(bónusz írás, avagy minek ismételjünk, ha már megírták I.)Az IDDQD blog írása
a Defender of the Crown itthoni hobbi-konverziójáról
Spectrum számítógépre (link)
Andromeda software
Egy brit szoftvercég, amelynek vezetője Robert Stein volt, egy magyar származású üzletember - így több alkalommal dolgozott együtt a magyar programozókkal (állítása szerint 60-70 program esetében).
Ez a Robert Stein volt az, aki egy helyi látogatásakor felfedezte az egyik gépen az éppen futó játékprogramot, a Tetrist. Annyira megtetszett neki, hogy még az eredeti szovjet fejlesztőket is felkereste, hogy megszerezze az nyugati piacon eladáshoz szükséges licencet, de közben a Spectrum Holobyte (Mirrorsoft) már "megszerezte a jogokat". Ezek után Stein a magyaroktól próbálkozott a licenc megszerzésével- közben még a teljes jogi procedúrák lezárta előtt megjelent az amerikai verzió 1987-ben.
Később már megszerezte az Andromeda a jogokat, így készülhetett el a C64 változat 1988-ban (a licencek és a rendszerváltás körüli kavarásokban az Amiga, Atari, Apple, Sega és Famicom, MSX gépekre mind más-más változat és kiadó/fejlesztő készítette el, de ez már nem ide tartozik). (link) (link)
Az interneten fellelhető információ szerint a magyaroknál Apple II és CBM PET változat volt megtalálható, a C-64 verzió a CBM PET basic verzióból készült, a játék talán egy nagy pozitívumának tekinthető majdnem fél órás háttérzenével (bár nem ide illik, de itt a link az ominózus zenéről: link)
Most jöjjön pár ide köthető játék; a játékokból beillesztett képekre kattintva Youtube-videó nyílik meg a játékmenetről, vagy esetleg a zenéről).
Bug Blitz, 1985, C64 | Scarabeus / Invaders of the lost tomb, 1985/86, C64 |
Pohl András | Barna Péter, Cseri István, Mocsáry László Nagy Csaba, Pohl András |
Phantasie 1987, Amiga konverzió az Apple II változatból (1985) |
Kempelen 1986, C64 |
Majsa Katalin, Horváth Zoltán | Kovács Attila, Bilek István, Révkirály Tamás MSX változat: Tassonyi Kadocsa |
A következő részben folytatjuk...